HV52A16014006407S05Mounting flange diameter: 160 mm
Flange BCD: 130 mm
Shaft diameter: 14 mm
Flange thickness: 7 mm
Cable length: 5 m, 4-pin plug
Output signal: A 90° B HTL
Pulses per revolution: 64
Supply voltage: 5–24 VDC
Material: Aluminium
Protection class: IP55 / IP67
Flange BCD: 130 mm
Shaft diameter: 14 mm
Flange thickness: 7 mm
Cable length: 5 m, 4-pin plug
Output signal: A 90° B HTL
Pulses per revolution: 64
Supply voltage: 5–24 VDC
Material: Aluminium
Protection class: IP55 / IP67
Spezifikationen
Produktbeschreibung
auf Bestellung
Voraussichtlicher Versand:
Wird geladen …
Estimated Shipping:
Geschätzter Versand und Steuern
Loading shipping methods...
Versandarten
No shipping methods available for this destination.
Weitere Informationen
IP-Schutz
IP55 / IP67
Außendurchmesser (mm)
160
Flanschdicke (mm)
7
Drehgeber Material
Aluminium
Kabellänge (m)
5
Wellendurchmesser (mm)
14
IEC norm
71B5
BCD norm
130
Herkunftsland
NLD
HS-Code
ERP Nettogewicht (Kg)
Drehgeber versorgung
5-24VDC
Drehgeber signale
A90°B HTL
Impulse
64
Beschreibung
**Flange and Shaft Compatibility:** With a flange size of Ø160mm and a 14mm shaft diameter (IEC 71B5 standard), the encoder is easy to retrofit into common motor setups and existing process machinery.