calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7, 64 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A09011006407002The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-090-11-0064-7 is an incremental encoder offering increased resolution and enhanced signal stability for precise regulation in automation systems.Incremental encoder with 64 pulses per channel. Cable length: 2 meters. Outer diameter: 90 mm (flange Ø90mm). Flange BCD: 75 mm. Flange thickness: 7 mm. Shaft diameter: 11 mm. IEC size: 63B14. Material: Aluminium. Input voltage: 5–24 VDC. Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL. IP rating: IP55 / IP67.
Spezifikationen
Produktbeschreibung
auf Bestellung
Voraussichtlicher Versand:
Wird geladen …
Estimated Shipping:
Geschätzter Versand und Steuern
Loading shipping methods...
Versandarten
No shipping methods available for this destination.
Weitere Informationen
IP-Schutz
IP55 / IP67
Außendurchmesser (mm)
90
Flanschdicke (mm)
7
Drehgeber Material
Aluminium
Kabellänge (m)
2
Wellendurchmesser (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Herkunftsland
NLD
HS-Code
ERP Nettogewicht (Kg)
Drehgeber versorgung
5-24VDC
Drehgeber signale
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Impulse
64
Beschreibung
Wide voltage input (5–24VDC) allows compatibility with most industrial power supplies and control systems.
Durable construction with aluminium housing and 7mm flange thickness provides lightweight protection and robustness.
90mm outer flange diameter and 75mm bolt circle diameter enabling seamless mounting for IEC 63B14 electric motors.
11mm shaft diameter fits standard motor shafts, simplifying installation.