calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-090-11-0032-7, 32 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A09011003207002Outer diameter: 90 mm Flange BCD: 75 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 11 mm IEC standard: 63B14 Material: Aluminium Input voltage: 5-24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 32 per channel Cable length: 2 m IP rating: IP55 / IP67Suitable for integration in applications demanding stable speed feedback and exact positioning in standard to advanced automation environments.
Spezifikationen
Produktbeschreibung
auf Bestellung
Voraussichtlicher Versand:
Wird geladen …
Estimated Shipping:
Geschätzter Versand und Steuern
Loading shipping methods...
Versandarten
No shipping methods available for this destination.
Weitere Informationen
IP-Schutz
IP55 / IP67
Außendurchmesser (mm)
90
Flanschdicke (mm)
7
Drehgeber Material
Aluminium
Kabellänge (m)
2
Wellendurchmesser (mm)
11
IEC norm
63B14
BCD norm
75
Herkunftsland
NLD
HS-Code
ERP Nettogewicht (Kg)
Drehgeber versorgung
5-24VDC
Drehgeber signale
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Impulse
32
Beschreibung
Wide Voltage Input – Operates with a supply voltage range of 5–24VDC, providing flexibility and compatibility with various installation scenarios and control architectures.
Durable Construction – Encased in a rugged Ø90mm aluminium housing with IP55/IP67 protection, the MIG Nova+ is built for long-lasting operation in demanding industrial environments such as manufacturing, packaging, and material handling.
Compact IEC Compliant Design – Designed to fit IEC 63B14 motors with an 11mm shaft and Ø90mm flange, ensuring straightforward and secure mounting in standardized applications.
Flange BCD of 75mm & Thickness of 7mm – Facilitates secure installation and optimal mechanical stability in both new and retrofit automation solutions.**Application Possibilities:**