HV51S20019000209010The BEGE Flange Encoder MIG Basic MB-200-19-0002-9 is an incremental encoder designed for fundamental speed feedback in standard automation applications.Attributes: Encoder type: Incremental Pulses/rpm: 2 per channel Output signal: A90°B HTL Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 10 m Material: Stainless steel Outer diameter: 200 mm Flange thickness: 9 mm Flange BCD: 165 mm Shaft diameter: 19 mm Motor IEC: 80B5 IP classification: IP55 / IP67 Suitable for reliable speed measurement in standard control systems.
Spezifikationen
Produktbeschreibung
auf Bestellung
Voraussichtlicher Versand:
Wird geladen …
Estimated Shipping:
Geschätzter Versand und Steuern
Loading shipping methods...
Versandarten
No shipping methods available for this destination.
Weitere Informationen
IP-Schutz
IP55 / IP67
Außendurchmesser (mm)
200
Flanschdicke (mm)
9
Drehgeber Material
Edelstahl
Kabellänge (m)
10
Wellendurchmesser (mm)
19
IEC norm
80B5
BCD norm
165
Herkunftsland
NLD
HS-Code
ERP Nettogewicht (Kg)
Drehgeber versorgung
5-24VDC
Drehgeber signale
A90°B HTL
Impulse
2
Beschreibung
**Brand Description:**
Robust 200mm Stainless Steel Flange – Offers high durability and corrosion resistance for reliable operation in harsh industrial environments.
9mm Flange Thickness with 19mm Shaft Diameter – Supplies mechanical strength and precise fit, guaranteeing long service life and minimum maintenance.