calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-450-55-2048-15, 2048 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A45055204815002Attributes: BCD norm: 400 Cable length: 2 m Flange thickness: 15 mm IEC norm: 225B5-Ø55 Material: Aluminium Outer diameter: 450 mm Shaft diameter: 55 mm Flange outside: Ø450 mm Pulses per revolution: 2048 per channel Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5-24 VDC IP classification: IP55 / IP67 This encoder is suitable for integration in environments requiring reliable speed and position feedback for improved automation performance.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
450
Flange thickness (mm)
15
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
55
IEC norm
225B5-Ø55
BCD norm
400
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2048
Description
**Product Name:** BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-450-55-2048-15
**Large Flange and Shaft Design:** Outer diameter of 450mm and shaft diameter of 55mm, made to fit IEC norm 225B5-Ø55 motors and equipment for heavy-duty and large-scale drive systems.
**Flexible Mounting:** Flange BCD of 400mm and flange thickness of 15mm enable secure and adaptable installation in various setups.