HV52A45055051215100Type: Incremental encoder Pulses/rev: 512 per channel Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Input voltage: 5-24VDC Cable length: 100 meters Flange outside diameter: 450mm BCD (Bolt Circle Diameter): 400mm Flange thickness: 15mm Shaft diameter: 55mm IEC motor norm: 225B5-Ø55 Material: Aluminium IP rating: IP55 / IP67Designed for use in industrial applications requiring stable, high-resolution speed and position feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
450
Flange thickness (mm)
15
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
55
IEC norm
225B5-Ø55
BCD norm
400
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
512
Description
BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-450-55-0512-15**Key Features and Benefits:**
Large Flanged Design: The 450mm outer diameter and 400mm bolt circle fit robust motors and heavy-duty machinery, with a 55mm shaft and conforming to IEC 225B5 standards.