calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-250-42-0256-12, 256 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A25042025612005Encoder type: Incremental Resolution: 256 pulses per channel Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5-24VDC Outer diameter: 250 mm Flange BCD: 215 mm Flange thickness: 12 mm Shaft diameter: 42 mm IEC flange standard: 160B14 Material: Aluminium Cable length: 5 m Protection: IP55 / IP67This encoder is suitable for advanced automation where precise and stable speed feedback is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
250
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
42
IEC norm
160B14
BCD norm
215
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
256
Description
Flexible Integration: Designed for IEC 160B14 electric motors with a 42mm shaft and a flange outer diameter of 250mm, BCD 215mm; ensuring seamless retrofit and integration into standard motor systems.
Wide Voltage Range: Operates from 5–24VDC input, adaptable to a broad range of industrial control systems.**Application Scenarios**