HV52A25042000412S05The BEGE flange encoder MIG Nova+ is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precise regulation in automated systems. Bold circle diameter: 215 mm Flange outside diameter: 250 mm Shaft diameter: 42 mm IEC standard: 160B14 Material: Aluminium Flange thickness: 12 mm Power input: 5–24 VDC Output signal: A90°B HTL Pulses per revolution: 4 per channel Cable length: 5 m, 4P connector Protection rating: IP55/IP67 The design supports use in demanding environments where reliable feedback is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
250
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
42
IEC norm
160B14
BCD norm
215
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
4
Description
Key Features and Benefits:
• Large Ø250mm external flange and 42mm shaft diameter are designed for secure integration in IEC 160B14 standard motors and machinery.
• 12mm flange thickness and 215mm BCD conform to widely used automation and mounting standards, enabling easy retrofits and upgrades.Application Possibilities:
Key Features and Benefits: