calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-250-42-0002-12, 2 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A25042000212015The BEGE flanged encoder MIG Nova+ MN-250-42-0002-12 is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precise control in automated systems. Key attributes include: Flange outside diameter: 250mm, BCD: 215mm, Flange thickness: 12mm, Shaft diameter: 42mm, Cable length: 15m, Material: Aluminium, Motor IEC norm: 160B14, Voltage input: 5-24VDC, Output: A90°B / A’90°B’ HTL/TTL, 2 pulses per channel (rpm), IP classification: IP55 / IP67. The robust construction and long cable make the encoder suitable for integration in demanding industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
250
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
42
IEC norm
160B14
BCD norm
215
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
Optimized for IEC 160B14 Motors: Direct flange mounting with 250mm outer diameter and 42mm shaft diameter ensures seamless adaptation to industry-standard motors.