calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-200-38-0002-12, 2 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A20038000212020Flange outside diameter: 200 mm Flange BCD: 165 mm Shaft diameter: 38 mm Motor IEC standard: 132B14 Flange thickness: 12 mm Pulses per revolution: 2 per channel Input voltage: 5-24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67 Cable length: 20 m Suitable for applications requiring stable incremental feedback and precise system regulation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
12
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
38
IEC norm
132B14
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-200-38-0002-12**Key Features & Application Possibilities**
Rugged aluminium housing (diameter: 200mm, flange BCD: 165mm, flange thickness: 12mm) ensures durability in harsh industrial environments and long service life.
Robust 38mm shaft diameter combines with IEC 132B14 flange standard for flexible and seamless integration with a wide range of industrial motors and gear units.