calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-200-19-0512-9, 512 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A20019051209100Flange outer diameter: 200 mm
Flange BCD: 165 mm
Shaft diameter: 19 mm
Flange thickness: 9 mm
Motor IEC standard: 80B5
Input voltage: 5-24 VDC
Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses per revolution: 512 per channel
Cable length: 100 m
Material: Aluminium
Flange BCD: 165 mm
Shaft diameter: 19 mm
Flange thickness: 9 mm
Motor IEC standard: 80B5
Input voltage: 5-24 VDC
Cable length: 100 m
Material: Aluminium
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B5
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Description
Standardized Flange Dimensions: 200mm outer diameter and 165mm BCD in accordance with IEC 80B5 ensures seamless compatibility with standardized drive systems and motors.