calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-200-19-0256-9, 256 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A20019025609100Flange diameter: 200mm Flange BCD: 165mm Shaft diameter: 19mm Flange thickness: 9mm IEC norm: 80B5 Material: Aluminium Pulses/rotation: 256 per channel Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Cable length: 100m Input voltage: 5–24VDC Protection class: IP55 / IP67 Engineered for use in demanding automation environments requiring reliable feedback and consistent signal quality.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B5
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
256
Description
Large Outer Diameter (Ø200mm) and Thick Flange (9mm): Provides mechanical stability, ideal for robust and precise applications.
MIG Basic: Basic incremental encoder for standard speed feedback in basic automation tasks.