calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-200-19-0002-9, 2 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A20019000209020The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-200-19-0002-9, 2 pulses, 20m cable, aluminium is an incremental encoder designed for demanding automation systems requiring high resolution and improved signal stability. Key attributes: Pulses per revolution: 2 per channel, Signal output: A90°B / A'90°B', HTL/TTL, Input voltage: 5-24VDC, Shaft diameter: 19mm, Flange outer diameter: 200mm, Flange BCD: 165mm, Flange thickness: 9mm, IEC motor size: 80B5, Material: Aluminium, Protection class: IP55 / IP67, Cable length: 20 meters. Suitable for precise control and stable feedback in automated applications.
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
200
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B5
BCD norm
165
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
**Product:** BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-200-19-0002-9
**Large Outer Diameter (Ø200mm) & 19mm Shaft:** Designed for direct mounting on compatible IEC 80B5 motors, streamlining installation for larger drives.
**Flange BCD 165mm & Flange Thickness 9mm:** Ensures a secure and standard fit for industrial motor applications.