calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-1024-9, 1024 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A16028102409005The **BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-1024-9, 1024 pulses, 5m cable, aluminium** is an incremental encoder with higher resolution and improved signal stability, suited for accurate control in automated systems.Flange outer diameter: 160 mm Flange bolt circle diameter (BCD): 130 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 28 mm Motor mounting: IEC 100/112B14 Material: Aluminium Pulses per revolution: 1024 per channel Output signals: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 5 meters IP classification: IP55 / IP67Designed for use in industrial automation requiring reliable and accurate speed and position feedback.