calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0512-9, 512 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A16028051209020The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0512-9 is an incremental encoder designed for accurate speed and position feedback in advanced automated systems. Key attributes: Resolution: 512 pulses per channel, Flange outer diameter: 160 mm, Flange BCD: 130 mm, Shaft diameter: 28 mm, IEC norm: 100/112B14, Flange thickness: 9 mm, Cable length: 20 meters, Material: Aluminium, Input voltage: 5-24VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, IP rating: IP55/IP67. Designed for improved signal stability and higher resolution, the MIG Nova+ is suitable for precise regulation in demanding automation environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Description
**Large Flange & Shaft Dimensions:** Features a 160mm outer flange diameter and 28mm shaft, standardized to IEC 100/112B14, simplifying integration with industrial motors and gear units.
**Easy Installation:** Flange BCD of 130mm and flange thickness of 9mm allow straightforward, secure mounting on various motor and gearbox combinations.