calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0128-9, 128 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A16028012809005The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0128-9, 128 pulses, 5m cable, aluminium is an incremental encoder with high resolution and enhanced signal stability, suitable for precise feedback in automated systems. Key attributes: Outer diameter: 160 mm, Flange BCD: 130 mm, Flange thickness: 9 mm, Shaft diameter: 28 mm, Motor standard: IEC 100/112B14, Pulses/revolution: 128 per channel, Input voltage: 5–24 VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, Cable length: 5 m, Material: aluminium, IP classification: IP55/IP67. Ideal for demanding motion control tasks that require reliable speed and position feedback.