calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0064-9, 64 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A16028006409050The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0064-9 is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for accurate speed control in automated systems. Key attributes include: Outer diameter: 160mm, Flange BCD: 130mm, Shaft diameter: 28mm, Flange thickness: 9mm, Compliant with IEC 100/112B14, Aluminium housing, IP55 / IP67 protection, Input voltage: 5-24VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, 64 pulses per channel, Cable length: 50 meters. Designed for applications demanding stable feedback signals and precise motion control.