calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0016-9, 16 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A16028001609010The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0016-9, 16 pulses, 10m cable, aluminium is an incremental encoder with higher resolution and improved signal stability, ideal for precise control in automated systems. Key attributes: Outer diameter: 160mm, Flange BCD: 130mm, Shaft diameter: 28mm, Flange thickness: 9mm, Aluminium housing, Cable length: 10m, Input voltage: 5-24VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, 16 pulses per channel. Complies with IEC 100/112B14. IP55/IP67 protected for use in demanding environments.
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
16
Description
Sturdy aluminum housing and flange (Ø160mm, BCD130mm, thickness 9mm) ensure lightweight strength and corrosion resistance for long operational lifespans.
28mm shaft diameter and IEC 100/112B14 compatibility guarantee a secure fit for standard industrial motor assemblies.
MIG Basic: Incremental encoder for standard speed feedback in general automation tasks.