calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0016-9, 16 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A16028001609100Key attributes:Outer diameter: 160 mm Flange BCD: 130 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 28 mm IEC norm: 100/112B14 Material: Aluminium Cable length: 100 m Input voltage: 5–24 VDC Output type: A90°B / A’90°B’ HTL/TTL Pulses per revolution: 16 per channel IP classification: IP55/IP67 The MIG Nova+ is suitable for applications requiring higher resolution and stable signals.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
16
Description
Compatible with IEC 100/112B14 motors, suitable for a wide variety of industrial drive systems.
Large 160mm outer flange diameter and 130mm BCD provides stable and secure mounting for demanding applications.
Wide input voltage range (5-24V DC) enabling integration with diverse control systems.
Long 100-meter cable allows flexible installation even in large-scale equipment layouts.
9mm flange thickness enhances robustness and mechanical stability during operation. **Application possibilities:**