calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0004-9, 4 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A16028000409020Flange diameter: 160 mm Flange BCD: 130 mm Shaft diameter: 28 mm Flange thickness: 9 mm Motor IEC size: 100/112B14 Input voltage: 5–24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 4 per channel Cable length: 20 m Material: Aluminium IP rating: IP55 / IP67 Position feedback is maintained over the 20 m cable length and robust aluminium housing provides durability for industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
28
IEC norm
100/112B14
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
4
Description
Offers 4 pulses per channel, suitable for precise timing and moderate-speed feedback requirements.
Wide input voltage range (5-24VDC) supports both legacy and modern control system compatibility.
Features a robust Ø160mm aluminium flange with a BCD of 130mm and a 9mm flange thickness for optimal mechanical stability and durability.