calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-160-28-0001-9, 1 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A16028000109050The **BEGE flanged encoder MIG Nova+ MN-160-28-0001-9** is an incremental encoder with high resolution and improved signal stability, suitable for precise control in automated systems.Key attributes: Encoder type: Incremental Flange outside diameter: 160 mm Flange BCD: 130 mm Shaft diameter: 28 mm IEC standard: 100/112B14 Flange thickness: 9 mm Pulses per revolution: 1 per channel Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 50 m Material: Aluminum IP rating: IP55 / IP67