HV52A16014006407S05Mounting flange diameter: 160 mm
Flange BCD: 130 mm
Shaft diameter: 14 mm
Flange thickness: 7 mm
Cable length: 5 m, 4-pin plug
Output signal: A 90° B HTL
Pulses per revolution: 64
Supply voltage: 5–24 VDC
Material: Aluminium
Protection class: IP55 / IP67
Flange BCD: 130 mm
Shaft diameter: 14 mm
Flange thickness: 7 mm
Cable length: 5 m, 4-pin plug
Output signal: A 90° B HTL
Pulses per revolution: 64
Supply voltage: 5–24 VDC
Material: Aluminium
Protection class: IP55 / IP67
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
160
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B5
BCD norm
130
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
64
Description
**Flange and Shaft Compatibility:** With a flange size of Ø160mm and a 14mm shaft diameter (IEC 71B5 standard), the encoder is easy to retrofit into common motor setups and existing process machinery.