calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-1024-9, 1024 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A14024102409005The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-1024-9 is an incremental encoder with high resolution and enhanced signal stability, designed for accurate control in automated systems. Number of pulses/rev: 1024 per channel Bore diameter: 24 mm Outer flange diameter: 140 mm BCD norm: 115 mm IEC norm: 90B14 Flange thickness: 9 mm Cable length: 5 m Material: Aluminium Input voltage: 5–24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL IP classification: IP55 / IP67 Suitable for precise speed and position feedback in automation applications where reliable signal quality is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
1024
Description
Large flange diameter (Ø140mm) and a 24mm shaft enable easy mounting and compatibility with IEC 90B14 motors.