calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-1024-9, 1024 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A14024102409015The **BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-1024-9, 1024 pulses, 15m cable, aluminium** is an incremental encoder designed for precise feedback and enhanced signal stability in automated systems. Key attributes: Incremental operation, 1024 pulses per channel, shaft diameter: 24 mm, flange diameter: 140 mm, flange BCD: 115 mm, flange thickness: 9 mm, 15 m cable length, aluminium housing, input voltage: 5–24 VDC, output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, compatible with IEC 90B14 motors, IP55 / IP67 protection class. Suitable for demanding automation tasks requiring reliable and precise speed and position feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
1024
Description
Large flange diameter (140mm) and 115mm BCD allow direct mounting onto motors conforming to IEC 90B14, permitting flexible use across a wide spectrum of motor sizes and industrial drivetrains.
Rated for operation at 5–24VDC, offering compatibility with a wide array of control systems.