calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0512-9, 512 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A14024051209100Flange outside diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 24 mm IEC standard: 90B14 Material: Aluminium Output type: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 512 per channel Cable length: 100 m Input voltage: 5–24 VDC IP classification: IP55 / IP67The encoder converts movement or position into an electrical/digital signal, enabling accurate feedback to your control system.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Description
BEGE Flanged Incremental Encoder MIG Nova+ MN-140-24-0512-9 **Key Features and Advantages**
Flange and Shaft Compatibility: Optimized for IEC 90B14 motors, with a 140mm flange outer diameter, 115mm bolt circle, and 24mm shaft diameter, facilitating seamless integration into standard setups.