calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0256-9, 256 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A14024025609100Encoder type: Incremental Pulses per revolution: 256 per channel Signal outputs: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Input voltage: 5-24VDC Flange diameter: 140mm Flange BCD: 115mm Flange thickness: 9mm Shaft diameter: 24mm Suitable for IEC motor size: 90B14 Cable length: 100m Material: Aluminium Protection class: IP55 / IP67 This encoder is engineered for demanding automation tasks requiring reliable speed and position feedback.
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
256
Description
**Brand Overview:**
Wide Input Voltage Range: Accepts input from 5 to 24 VDC, allowing flexible integration with diverse PLCs, drives, and control systems in industrial settings.
IEC 90B14 Flange Standard: Flange diameter Ø140mm, shaft diameter 24mm, and BCD 115mm for seamless installation on a wide range of IEC-compliant motors and gear units.