calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0128-9, 128 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A14024012809010The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0128-9 is an incremental encoder designed for applications requiring higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precise control in automated systems.Resolution: 128 pulses per channel Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5-24VDC Flange diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 24 mm Motor standard: IEC 90B14 Cable length: 10 m Material: Aluminium Ingress protection: IP55 / IP67The robust aluminium housing and long cable make it suitable for industrial environments. Position and speed feedback are provided for mid to high precision automation tasks.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
128
Description
- Robust aluminium housing (outer diameter: 140mm) for superior resistance to mechanical stress and harsh industrial conditions.
- Large shaft diameter (24mm) and flange-thickness (9mm), accommodating heavy-duty applications and providing secure, vibration-resistant installation.