calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0064-9, 64 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A14024006409015BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0064-9, 64 pulses, 15m cable, aluminium is an incremental encoder designed for precise regulation and improved signal stability in automated systems. Key attributes: Flange outside diameter: 140 mm; Flange BCD: 115 mm; Shaft diameter: 24 mm; IEC norm: 90B14; Flange thickness: 9 mm; Pulses per revolution: 64 per channel; Cable length: 15 meters; Material: Aluminium; Input voltage: 5-24VDC; Output: A 90° B / A' 90° B' HTL/TTL; IP classification: IP55/IP67. Suitable for applications requiring reliable speed feedback and higher resolution in industrial automation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
64
Description
Complies with IEC 90B14 flange standard and 115mm BCD, allowing straightforward mounting to standard motors and gear units.
Flange outer diameter of 140mm and robust 24mm shaft diameter enable use in heavy-duty industrial applications where mechanical resilience is critical.