HV52A14024000809S05The BEGE Flange Encoder MIG Nova+ is an incremental encoder with higher resolution and improved signal stability, suitable for accurate speed feedback and precise regulation in automated systems.Flange outer diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Flange thickness: 9 mm Shaft diameter: 24 mm Motor IEC standard: 90B14 Input voltage: 5–24 VDC Output signal: A90°B HTL Pulses per revolution: 8 per channel Cable length: 5 m (4P connector) Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67Designed for robust industrial environments, the encoder ensures reliable operation and seamless integration into control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
8
Description
**BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-140-24-0008-9**Key Features & Advantages:
Large 140mm flange (BCD 115mm) and 9mm flange thickness in accordance with IEC 90B14 standard ensures easy integration with a variety of servo and asynchronous motors.
24mm solid shaft guarantees reliable torque transmission and durable operation in high-cycle applications.