calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0004-9, 4 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A14024000409002The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0004-9 is an incremental encoder with high resolution and improved signal stability, suitable for more precise control in automated systems.Flange diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Shaft diameter: 24 mm Flange thickness: 9 mm Motor IEC standard: 90B14 Material: Aluminium Cable length: 2 meters Input voltage: 5-24 VDC Output: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Pulses per revolution: 4 per channel Protection class: IP55 / IP67 Designed for applications requiring higher accuracy and stable signal feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
4
Description
Flanged design with 140mm outer diameter, 115mm BCD, and 9mm flange thickness offers direct mounting on IEC 90B14 motors, simplifying installation and ensuring stable mechanical connection.