HV52A14024000209S05The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-24-0002-9 is an incremental encoder designed for applications requiring enhanced signal stability and higher resolution for accurate regulation in automated systems. Key attributes include: Outer diameter: 140mm, Flange BCD: 115mm, Shaft diameter: 24mm, Flange thickness: 9mm, IEC standard: 90B14, Cable length: 5m with 4P connector, Material: Aluminium. The encoder provides 2 pulses per channel with HTL A90°B output, operates on 5-24VDC input, and offers IP55/IP67 protection for industrial environments. Suitable for advanced feedback and control requirements.
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
9
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
24
IEC norm
90B14
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B HTL
Pulses
2
Description
Large Outer and Shaft Diameter: Features a 140mm outer flange and 24mm shaft diameter, suitable for heavy-duty applications and larger motor shafts within industrial automation.