calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-11-2048-7, 2048 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A14011204807002Resolution: 2048 pulses per channel Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5–24VDC Cable length: 2 meters Flange outer diameter: 140mm Flange thickness: 7mm Flange BCD: 115mm Shaft diameter: 11mm Motor IEC norm: 63B5 Material: Aluminium IP rating: IP55 / IP67 This encoder efficiently converts motion or position to an electrical/digital signal for control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B5
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2048
Description
Robust aluminium housing and 140 mm flange diameter with 7 mm flange thickness provide high mechanical strength, making it suitable for harsh industrial environments.
Compact design with 11 mm shaft diameter and 115 mm flange BCD complies with IEC 63B5 norm, allowing straightforward mounting on standard motor interfaces. **Application Possibilities:**