calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-11-1024-7, 1024 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A14011102407002Flange outside diameter: 140 mm Flange BCD: 115 mm Shaft diameter: 11 mm IEC norm: 63B5 Material: Aluminium Cable length: 2 m Input voltage: 5–24 VDC Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 1024 per channel IP classification: IP55 / IP67 Flange thickness: 7 mmThe MIG Nova+ offers improved resolution and enhanced signal stability, making it suitable for precise speed and position feedback in demanding automation applications.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B5
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
1024
Description
Flange diameter of Ø140 mm, BCD 115 mm, and shaft diameter of 11 mm, designed for IEC 63B5 motors, facilitates easy mounting and mechanical compatibility in standard motor assemblies.