calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-11-0008-7, 8 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A14011000807050BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-140-11-0008-7 is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for accurate regulation in automated systems. Key attributes: Flange outside diameter: 140mm; Flange BCD: 115mm; Flange thickness: 7mm; Shaft diameter: 11mm; IEC norm: 63B5; Material: Aluminium; Input voltage: 5–24VDC; Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL; Pulses per revolution: 8 per channel; Cable length: 50m; IP classification: IP55 / IP67. The MIG Nova+ reliably converts rotational motion into digital signals for industrial control applications.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
50
Shaft diameter (mm)
11
IEC norm
63B5
BCD norm
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
8
Description
IEC 63B5 & Ø140mm Flange: Standardized flange and 115mm BCD ensure compatibility with most IEC motors and simple mechanical integration.
11mm Shaft & 7mm Flange Thickness: Designed for stability and durability, accommodating a variety of motor output shafts and mountings.
Wide Input Voltage (5-24VDC): Highly adaptable for integration into diverse automation systems.