calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-11-0008-7, 8 pulses, 100m cable, aluminium
HV52A14011000807100The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-140-11-0008-7 is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for accurate control in automated systems. BCD norm: 115 Flange outside diameter: 140 mm Flange thickness: 7 mm IEC norm: 63B5 Shaft diameter: 11 mm Pulses per revolution: 8 per channel Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 100 m Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67Provides reliable speed and position feedback for demanding automation environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
140
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
100
Shaft diameter (mm)
115
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
8
Description
Standardized 140 mm outer flange diameter (Ø140mm) with 7 mm flange thickness and 115 mm BCD for easy and stable integration on IEC 63B5 motors and gearboxes.
11 mm shaft diameter designed for secure, vibration-resistant installation in heavy-duty machinery applications.
Wide input voltage range (5–24V DC) allows flexible integration in both new and retrofitted systems.
MIG Basic: Incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.