calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-2048-7, 2048 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A12019204807002Encoder type: Incremental, high-resolution Outer diameter: 120 mm Flange BCD: 100 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 19 mm Motor IEC standard: 80B14 Input voltage: 5-24 VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 2048 per channel Cable length: 2 meters Housing material: Aluminium IP rating: IP55 / IP67This encoder converts rotary motion or position into digital signals for integration with control systems, providing reliable feedback for industrial automation tasks.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2048
Description
Flange outer diameter of 120mm and flange BCD of 100mm (IEC norm 80B14) allows for straightforward mounting onto standard motor and drive assemblies
Shaft diameter of 19mm is suitable for integration with mid-class industrial motors and gearboxes