calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0512-7, 512 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A12019051207010The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0512-7 is an incremental encoder providing higher resolution and improved signal stability for accurate speed and position feedback in automation systems. Key attributes include: Outer diameter: 120 mm, Flange BCD: 100 mm, Shaft diameter: 19 mm, Flange thickness: 7 mm, Motor interface: IEC 80B14, Input voltage: 5-24 VDC, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, Pulses per revolution: 512 per channel, Cable length: 10 meters, Material: Aluminium, IP classification: IP55 / IP67. Suitable for applications requiring reliable feedback and precise regulation.
Specifications
Product description
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Description
Standard IEC 80B14 mounting interface and Ø120mm flange with BCD 100mm make it simple to integrate with a wide range of electric motors and drive units.
19mm shaft diameter and flange thickness of 7mm support compatibility with larger shafts, increasing mechanical versatility for various machine types.
Wide input voltage range (5–24VDC) supports installation flexibility in both new and retrofit automation projects.