calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0016-7, 16 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A12019001607050The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0016-7 is an incremental encoder with higher resolution and optimized signal stability, suitable for precise speed control in automated systems.Flange outer diameter: 120 mm Flange BCD: 100 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 19 mm Motor interface: IEC 80B14 Pulses per revolution: 16 per channel Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Supply voltage: 5–24 VDC Cable length: 50 m Material: Aluminium IP rating: IP55 / IP67The robust design and extended cable length make this encoder suitable for integration in demanding industrial environments requiring accurate feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
50
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
16
Description
BRAND INFORMATION:
Durable flanged housing with an outer diameter of 120mm and IEC 80B14 compatibility, supporting standardized mounting in motor applications.
19mm shaft diameter and 100mm Bolt Circle Diameter (BCD) provide easy and secure fitment onto compatible motor systems.
Flange thickness of 7mm ensures stable mechanical attachment, minimizing vibration and signal interference.