calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0004-7, 4 pulses, 20m cable, aluminium
HV52A12019000407020Flange Diameter: 120 mm (BCD 100 mm) Shaft Diameter: 19 mm Flange Thickness: 7 mm IEC Standard: 80B14 Material: Aluminium Pulses per Revolution: 4 per channel Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Input Voltage: 5–24 VDC Cable Length: 20 meters IP Rating: IP55 / IP67 Suitable for applications demanding stable incremental feedback and reliable speed control, the MIG Nova+ maintains accuracy and robust operation in industrial environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
20
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
4
Description
Flange outside diameter of Ø120mm and flange BCD of 100mm, compliant with IEC 80B14 norm for easy mounting on standardized motors and gear units.
19mm shaft diameter ensures strong mechanical connection for high-torque transmission setups.