calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0002-7, 2 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A12019000207050Flange diameter: 120mm Flange BCD: 100mm Shaft diameter: 19mm Flange thickness: 7mm IEC standard: 80B14 Material: Aluminium Input voltage: 5–24VDC Electrical output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 2 per channel Cable length: 50 meters IP classification: IP55 / IP67 This encoder is a reliable component for applications requiring precise speed and position feedback in demanding automation environments.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
50
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-120-19-0002-7 Key Features & Advantages:
Large Flange Diameter: 120mm flange size and 100mm BCD conform to IEC 80B14, enabling seamless integration with standard motor interfaces.
Versatile Shaft: 19mm shaft diameter accommodates robust shaft couplings for direct drive and high torque applications.
Wide Input Voltage: Accepts 5–24VDC input to match diverse power systems in industrial environments.