calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-19-0002-7, 2 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A12019000207010Main attributes: BCD norm: 100 Cable length: 10 m Flange thickness: 7 mm IEC norm: 80B14 Material: Aluminium Outer diameter: 120 mm Shaft diameter: 19 mm Flange outside: Ø120 mm Flange BCD: 100 mm Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 2 per channel Input voltage: 5–24 VDC IP classification: IP55 / IP67Used to convert motion or position into an electrical/digital signal for control systems.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
19
IEC norm
80B14
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ (MN-120-19-0002-7)**Key Features and Benefits:**
Flange design complies with IEC 80B14 and BCD 100mm standards, ensuring straightforward integration with a broad range of drives and motors.
Outer flange diameter of 120mm and a robust 19mm shaft, optimizing compatibility with standard industrial setups.