calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-09-0032-7, 32 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A12009003207002BCD norm: 100 Flange outer diameter: 120 mm Flange thickness: 7 mm Flange BCD: 100 mm Shaft diameter: 9 mm Motor IEC: 56B5 Cable length: 2 m Material: Aluminium Input voltage: 5-24 VDC Output: A90°B / A’90°B’ HTL/TTL Pulses per revolution: 32 per channel IP classification: IP55 / IP67The position and speed data from the encoder can be easily integrated into control systems, supporting more accurate regulation and monitoring.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B5
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
32
Description
Universal Compatibility: Complies with IEC 56B5 motor interfaces, 100mm BCD, and 120mm flange diameter, facilitating straightforward integration into diverse drive systems.
Compact Shaft Design: 9mm shaft diameter balances precision and mechanical stability, suitable for integration with various electric motor types.**Comparison with Other BEGE Encoder Types**