calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-09-0016-7, 16 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A12009001607005The BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-09-0016-7 is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, designed for accurate speed and position feedback in automated systems.Bolt circle diameter: 100 mm Cable length: 5 m Flange thickness: 7 mm IEC standard: 56B5 Housing material: Aluminium Outer diameter: 120 mm Shaft diameter: 9 mm Input voltage: 5–24 VDC Output: A90°B / A'90°B' (HTL/TTL) Pulses per revolution: 16 per channel IP rating: IP55 / IP67Ideal for precise regulation tasks in industrial automation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
16
Description
**Brand/Manufacturer:**
Wide voltage input range (5–24 VDC) allows seamless integration with diverse control systems and power supplies.
Standardized 120 mm flange (BCD 100 mm, thickness 7 mm) and shaft diameter (9 mm) guarantee compatibility with IEC 56B5 motors, simplifying retrofits or new installations.
MIG Basic: Incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.