calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-09-0002-7, 2 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A12009000207010BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-120-09-0002-7, 2 pulses, 10m cable, aluminium is an incremental encoder designed for precise speed and position feedback in advanced automation systems. The flange outer diameter is 120mm (BCD 100mm) with a shaft diameter of 9mm, complying with IEC 56B5 standards. Signal output is A90°B / A'90°B' HTL/TTL, and it provides 2 pulses per channel per revolution. The cable length is 10 meters. The enclosure, made of aluminium, ensures high durability and IP55/IP67 protection. Designed with a flange thickness of 7mm and suitable for a voltage input of 5-24 VDC.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
120
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
9
IEC norm
56B5
BCD norm
100
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2
Description
• Large Flange Size: With a 120mm diameter flange and BCD of 100mm, it fits a wide range of IEC 56B5 motors, allowing for easy retrofitting and installation.
MIG Basic: Incremental encoder for basic speed feedback in standard automation tasks.