calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-2048-7, 2048 pulses, 15m cable, aluminium
HV52A10514204807015Flange outside diameter: 105mm Flange BCD: 85mm Flange thickness: 7mm Shaft diameter: 14mm Motor IEC norm: 71B14 Material: Aluminium Ingress protection: IP55 / IP67 Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 2048 per channel Supply voltage: 5–24VDC Cable length: 15mDesigned for demanding automation applications requiring reliable speed and position feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
15
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2048
Description
Robust Mechanical Design: With a 105mm flange (BCD 85mm), 14mm shaft, and 7mm flange thickness, it fits IEC 71B14 standard motor mounts, making it simple to install and replace in common motor-drive setups.