calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-2048-7, 2048 pulses, 10m cable, aluminium
HV52A10514204807010BCD norm: 85 Flange outer diameter: 105mm Flange thickness: 7mm Shaft diameter: 14mm Motor IEC norm: 71B14 Cable length: 10m Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67 Input voltage: 5-24VDC Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 2048 per channel This encoder maintains reliable speed and position feedback needed for demanding automation tasks.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
10
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
2048
Description
Flanged Design: Outer diameter of 105mm and BCD of 85mm with a 14mm shaft, flange thickness of 7mm, and compatibility with IEC 71B14 motors, facilitates easy integration and retrofit projects.
Dual Output Signals: Supports A90°B / A’90°B’ with HTL/TTL output and a broad 5–24VDC input range, for compatibility with a wide range of PLCs and motion controllers.