calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0512-7, 512 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A10514051207002The **BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0512-7, 512 pulses, 2m cable, aluminium** is an incremental encoder with higher resolution and enhanced signal stability, suitable for precise control in automated systems. Key attributes: Encoder type: Incremental, Pulses per revolution: 512 per channel, Output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL, Input voltage: 5-24VDC, Flange outside diameter: 105 mm, Flange BCD: 85 mm, Flange thickness: 7 mm, Shaft diameter: 14 mm, Motor IEC standard: 71B14, Cable length: 2 m, Material: Aluminium, IP rating: IP55 / IP67. Designed for robust requirements in industrial automation.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Description
BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ (Model: MN-105-14-0512-7)**Key Features, Advantages & Applications:**
Large Ø105 mm flange and standardized 71B14 IEC motor compatibility enable easy integration into various drive systems and retrofitting.
7 mm flange thickness assures secure mounting and mechanical stability, even under dynamic loads.