calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0128-7, 128 pulses, 2m cable, aluminium
HV52A10514012807002BCD norm: 85 Cable length: 2 m Flange thickness: 7 mm IEC norm: 71B14 Material: Aluminium Outer diameter: 105 mm Shaft diameter: 14 mm Flange outside: Ø105 mm Flange BCD: 85 mm Motor IEC: 71B14 Input voltage: 5-24VDC Output signal: A90°B / A'90°B' HTL/TTL Pulses per revolution: 128 (per channel) IP classification: IP55 / IP67 This encoder is made for demanding industrial environments where reliable signal feedback is required.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
2
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
128
Description
Product: BEGE Flanged Encoder MIG Nova+ MN-105-14-0128-7
Key Features & Benefits:
Versatile Mounting: Designed with a 105mm flange outer diameter, 85mm flange BCD, and 14mm shaft diameter in accordance with IEC 71B14, supporting a broad range of motor and machinery integration.
Wide Voltage Range: Operates on 5–24VDC, allowing for flexible adaptation to various power supply specifications in industrial settings.