calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0064-7, 64 pulses, 5m cable, aluminium
HV52A10514006407005BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0064-7, 64 pulses, 5m cable, aluminium is an incremental encoder designed for precise speed feedback in automated systems. This model offers higher resolution and improved signal stability for enhanced control applications. Key attributes include: BCD norm: 85 mm; flange outer diameter: 105 mm; flange thickness: 7 mm; IEC standard: 71B14; shaft diameter: 14 mm; output: A90°B / A'90°B' HTL/TTL; pulses per revolution: 64 per channel; cable length: 5 meters; input voltage: 5-24VDC; protection class: IP55/IP67; aluminium housing. Suitable for applications requiring reliable and precise incremental position and speed feedback.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
5
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
64
Description
Versatile Mounting: Designed with a 105mm outer flange diameter (IEC-71B14 standard, BCD 85mm) for easy integration with standard motors and gearboxes, streamlining installation and retrofitting.