calcPageSize())" />BEGE flange encoder MIG Nova+ MN-105-14-0032-7, 32 pulses, 50m cable, aluminium
HV52A10514003207050Flange outer diameter: 105 mm Flange BCD: 85 mm Flange thickness: 7 mm Shaft diameter: 14 mm Motor standard: IEC 71B14 Output signal: A90°B / A'90°B', HTL/TTL Pulses per revolution: 32 per channel Input voltage: 5–24 VDC Cable length: 50 m Material: Aluminium IP classification: IP55 / IP67 Provides reliable speed and position feedback for automation applications.
Specifications
Product description
Downloads
Made to order
Expected shipment:
Loading...
Estimated Shipping:
Estimate Shipping and Tax
Loading shipping methods...
Shipping Methods
No shipping methods available for this destination.
More Information
IP classification
IP55 / IP67
Outer diameter (mm)
105
Flange thickness (mm)
7
Encoder Material
Aluminium
Cable length (m)
50
Shaft diameter (mm)
14
IEC norm
71B14
BCD norm
85
Country of origin
NLD
HS-Code
ERP net weight (Kg)
Encoder supply
5-24VDC
Encoder signals
A90°B / A'90°B' HTL/TTL
Pulses
32
Description
BEGE Flange Encoder MIG Nova+ MN-105-14-0032-7**Key Features & Application Possibilities:**
Robust construction with a 105mm flange diameter (BCD: 85mm), 14mm solid shaft, and 7mm flange thickness complies with IEC 71B14 mounting standards, fitting various motor assemblies.
Wide 5–24V DC input range supports compatibility with different power systems, simplifying integration.**Product Family Overview:**